Jak rozpoznać u siebie zespół jelita drażliwego? – część 1
Po zjedzeniu kolejnego posiłku masz balonik zamiast brzucha? Podejrzewasz u siebie zespół jelita drażliwego? W dzisiejszym wpisie dowiesz się u kogo najczęściej występuje zespół jelita drażliwego oraz jakie są jego objawy.
Czym jest zespół jelita drażliwego (IBS)?
Zespół jelita drażliwego (z ang. Irritable Bowel Syndrome – IBS) jest przewlekłą chorobą układu pokarmowego o charakterze czynnościowym. W przypadku tej choroby dochodzi do zaburzeń w funkcjonowaniu pracy jelit. Choroba urasta do rangi choroby cywilizacyjnej ze względu na bardzo częste występowanie (ponad 20% w krajach wysoko rozwiniętych).
Wyróżniamy 4 podtypy zespołu jelita drażliwego:
- biegunkowy;
- zaparciowy;
- mieszany;
- nieklasyfikowany.
Występowanie zespołu jelita drażliwego (IBS)
Ponad 20% populacji ma zdiagnozowany zespół jelita drażliwego, niepokojące jest to, że ta liczba stale rośnie. Weźmy pod uwagę, to, że bardzo dużo osób nie zgłasza swoich dolegliwości lekarzowi, więc liczba osób cierpiących na IBS jest dużo większa. Na zespół jelita drażliwego cierpi 14-24% kobiet oraz 5-19% mężczyzn. Jest też dobra wiadomość – zdrowa dieta, zmiana stylu życia oraz eliminacja produktów, które Ci szkodzą zmniejsza intensywność objawów zespołu jelita drażliwego.
Bardzo często zespół jelita drażliwego towarzyszy osobom z zaburzeniami psychicznymi i emocjonalnymi, pojawia się w wyniku silnego stresu, przy niewłaściwych nawykach żywieniowych oraz przy zaburzeniach stanu mikroflory jelitowej np. po przebytych infekcjach. Dodajmy do tego jeszcze predyspozycje genetyczne.
Pamiętaj, że nie każda stresowa sytuacja prowadzi do rozwoju zespołu jelita drażliwego.
Aż w 50% przypadków zespołu jelita drażliwego towarzyszy SIBO (przerost bakteryjny jelita), w 20% nietolerancja laktozy oraz do 20% celiakia.
Diagnoza zespołu jelita drażliwego (IBS)
Zdiagnozowanie zespołu jelita drażliwego nie jest proste – odbywa się ono poprzez wyeliminowanie innych chorób i dolegliwości: nietolerancji pokarmowych, SIBO, celiakii, wrzodziejącego zapalenia jelita grubego i wielu innych dolegliwości chorobowych.
Przy diagnozie jelita drażliwego pomocne są również kryteria:
- ból brzucha minimum 1 dzień w tygodniu przez ostatnie trzy miesiące
- występowanie dwóch z trzech cech:
- zmiany w defekacji;
- zmiana częstości wypróżnień;
- zmiana konsystencji stolca.
Zespołowi jelita drażliwego towarzyszą także objawy, które nie biorą udziału w diagnostyce:
- fibromegalia – niezapalna choroba reumatologiczna tkanek miękkich powodująca ból mięśni oraz stawów;
- ból głowy i pleców;
- ospałość, zmęczenie;
- objawy ze strony układu moczowo-płciowego, częste infekcje;
- zaburzenia funkcji seksualnych;
- depresja.
W zespole jelita drażliwego zmniejszona jest ilość Lactobacillus i Bifidobacterium oraz występują w nadmierze E.coli, Streptococcus i Clostridium spp.
Sprawdź jak pozbyć się wzdęć: https://www.karolinanowosad.pl/jak-wyeliminowac-wzdecia-brzucha/
Podsumowanie
Podsumowując, jeśli pojawiają się u Ciebie nawracające wzdęcia brzucha, bóle brzucha (uczucie kucia w brzuchu czasami promieniujące do innych części ciała), uczucie przelewania, gazy, problemy z trawieniem oraz zaburzenia perystaltyki, czyli bipegunki oraz zaparcia – możesz podejrzewać u siebie zespół jelita drażliwego.
W następnej części dowiesz się jak zmieniając swoje nawyki żywieniowe oraz styl życia zmniejszyć, a także wyeliminować objawy zespołu jelita drażliwego – obserwuj mnie na Facebooku: www.facebook.com/karolinanowosaddietetyk
Czy intuicyjne jedzenie jest dla Ciebie? Sprawdź tutaj: https://www.karolinanowosad.pl/wady-i-zalety-intuicyjnego-jedzenia/