Czy jedzenie po 18 tuczy? + 5 przepisów na kolację
Na pewno słyszałaś, że jedzenie po 18 spowoduje, że przybędą dodatkowe kilogramy lub pojawią się dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Spożycie ostatniego posiłku przed godziną 18 jest jedną z najpowszechniejszych zasad dla osób odchudzających się, które możemy znaleźć w internecie. Czy rzeczywiście jedzenie po 18 tuczy?
Skąd wziął się mit, że jedzenie po 18 tuczy?
Mit zgubnej roli kolacji w odchudzaniu jest powielany przez wielu ludzi na różnych forach internetowych, grupach na FB. Mit wziął się z założenia, że w późniejszych porach tempo metabolizmu spada, dlatego to co zostanie zjedzone przez z nas wieczorem, odkłada się w postaci tkanki tłuszczowej. Wyszedł kolejny mit. Tempo metabolizmu nie spada magicznie po godzinie 18 ani w nocy. Do wyliczenia podstawowej przemiany materii brana jest cała doba, a nie tylko godziny np. od 9 do 18.
W tym micie oczywiście jest ziarenko prawdy. Jeśli chodzisz spać o godzinie 20, powinnaś zjeść ostatni posiłek przed 18.
Dlaczego ważna jest kolacja i dlaczego powinnaś zjeść po godzinie 18?
Najlepiej zjeść ostatni posiłek 2-3 h przed snem. Jaka jest złota zasada? Ostatni posiłek zjedz na tyle późno, aby nie zasypiać głodnym i na tyle wcześniej, aby nie iść spać z pełnym brzuchem.
Ostatni posiłek pozwoli na utrzymanie stałego poziomu cukru we krwi, dzięki czemu tuż przed snem nie grozi Ci atak głodu. Chodzenie spać z głodem spowalnia nasz metabolizm i zaburza rytm snu. Poza tym sen jest czasem regeneracji organizmu, więc dostarczając sobie dobrze zbilansowany posiłek wspomagamy nasz organizm w regeneracji.
Pamiętaj jedną bardzo ważną rzecz – kluczem do zgubienia kilogramów jest ujemny bilans kaloryczny, a nie omijanie posiłków w ciągu dnia. Zależy Ci na zgubieniu dodatkowych kilogramów i utrzymaniu tego? Zacznij zmieniać nawyki na stałe a nie tylko dla osiągnięcia celu. Czy zawsze chcesz odmawiać sobie kolacji? Do końca życia będzie to dla Ciebie zakazany posiłek?
Zobacz także: https://www.karolinanowosad.pl/12-wskazowek-jak-kontrolowac-porcje-jedzenia/
Jedzenie po godzinie 18 a obżarstwo
Przyjrzyjmy się tematowi dosyć dokładnie. W ciągu dnia odżywiasz się zdrowo, trzymasz się zasad zdrowej diety, uważasz na zachcianki, a nagle przychodzi wieczór i wpadasz w błędne koło obżarstwa? W Twoich rękach ląduje wszystko, czego odmawiałaś sobie przez cały dzień? Tak, w takiej sytuacji jedzenie po 18 rzeczywiście Cię utuczy. Jednak czy 18 to taka magiczna godzina, gdzie nawet 1 listek sałaty spowoduje, że przytyjesz 1 kg?
Problem nie polega na obecności samej kolacji, ale co dokładnie jesz na kolację i czy nie spożyjesz zbyt dużej ilości kalorii.
Zamiast mówienia Ci, że masz skończyć jedzenie o określonej godzinie, chciałabym, żebyś poobserwowała swój organizm i sama określiła porę ostatniego posiłku.
Przyjrzyj się swoim złym nawykom, sprawdź dokąd Cię one prowadzą i co możesz zrobić, aby zacząć kroczyć w dobrą stronę?
Istnieje wiele powodów jedzenia o późnych porach
Dlaczego jesz o późnych porach? Czy jesz po to, aby zaspokoić swój głód?
Bardzo możliwe, że przed pójściem spać jesteś jeszcze głodna, bo zjadłaś kolację zbyt wcześnie. Jeśli rzeczywiście odczuwasz głód fizjologiczny, zanim pójdziesz spać, zjedz przekąskę! Ignorowanie wskazówek dotyczących głodu doprowadzi tylko do złego snu i budzenia się w środku nocy z powodu głodu.
Z drugiej strony: czy jesz z powodów innych niż głód, takich jak nuda, niepokój, stres, smutek itp.? Czy doznania kulinarne są całkowicie sprawdzone czy bezmyślne?
Uważne jedzenie w późnych porach
Bezmyślne jedzenie może spowodować, że jesz więcej, niż potrzebuje twoje ciało, ponieważ możesz nie zdawać sobie sprawy, że jesteś już pełna. Uważne jedzenie, które zasadniczo oznacza po prostu zwracanie uwagi i skupianiu się na doświadczeniach związanych z jedzeniem, pomoże Ci delektować się jedzeniem i pozwoli wsłuchać się w wskazówki, które wysyła Ci twoje ciało, gdy jest pełne i ma dość.
Trudno jest cieszyć się jedzeniem i unikać przejedzenia, kiedy nawet nie zdajesz sobie sprawy, że jesz. Czy kiedykolwiek zastanawiałaś się: „Czekaj, kiedy ja zjadłam tę paczkę chipsów?” Nie myślisz o jedzeniu, które zjadłaś będąc rozproszoną!
Oczywiście czasami jest naprawdę miło (i całkowicie normalne) zwinąć się przed telewizorem w nocy z przekąską i odpocząć. Nie jestem tutaj po to, żebyś czuła się winna z tego powodu – z pewnością też to robię.
Myślę, że warto przyjrzeć się swoim nawykom żywieniowym, które królują u Ciebie późnym wieczorem. Często kładziesz się do łóżka zbyt pełna, jesz, gdy nie jesteś głodna, ponieważ próbujesz ukryć/zignorować emocje, których nie nie chcesz czuć.
Zobacz także: https://www.karolinanowosad.pl/jak-uniknac-efektu-jo-jo/
Czy zjadłeś wystarczająco dużo wcześniej w ciągu dnia?
Często moi podopieczni są zaskoczeni, że niedojadanie wystarczająco wcześnie w ciągu dnia może wywołać u nich silne pragnienie jedzenia (zwłaszcza cukru) później w nocy. Nie chodzi o siłę woli – jeśli masz za mało paliwa lub ograniczasz się podczas śniadania lub obiadu, apetyt na cukier będzie silniejszy po południu i wieczorem. Upewnij się, że wszystkie Twoje posiłki zawierają mieszankę węglowodanów (nie pomijaj tego, bo będziesz tego pragnąć jeszcze bardziej później), białka i zdrowego tłuszczu (orzechy, nasiona, awokado itp. – ważne, abyś była pełna dłużej niż 3 sekundy).
Co jeść na ostatni posiłek?
Kiedy potrzebuję czegoś do jedzenia późnym wieczorem, zwykle staram się sięgać po pokarm bogaty w białko i składniki odżywcze, które zapewnią stałe źródło energii. Nie oznacza to, że czasami nie sięgam po lody, ciasteczka czy cokolwiek innego. Ale staram się skupić na tym, kiedy naprawdę pragnę tych rzeczy, a kiedy byłabym szczęśliwa zjadając cokolwiek i potrzebowałbym po prostu trochę energii.
Więc co warto zjeść? Oczywiście jest to kwestia indywidualna. Być może kończysz późno pracę i zjadasz obiadokolację, albo Twoja kolacja to tylko przekąska. Dopasuj ostatni posiłek do swojego stylu życia i potrzeb. Jednak jest kilka złotych rad, które pomogą Ci zaspokoić głód nie powodując dolegliwości ze strony układu pokarmowego.
Przede wszystkim unikaj smażonego jedzenia. Wybierz inne techniki kulinarne takie jak: duszenie, pieczenie czy gotowanie. Pamiętaj o węglowodanach – potrzebne są do regeneracji organizmu podczas snu. Posiłki bogate w tłuszcze i białko są dłużej trawione przez nasz układ pokarmowy. Nie ma problemu, jeśli do posiłku dodasz kawałek awokado czy garść orzechów. Ze źródeł białka wybierz chude mięso, ryby czy nisko przetworzone produkty mleczne. Białko w posiłku wspomoże regenerację tkanki mięśniowej.
Przykłady kolacji
- Twarożek z rzodkiewką i chlebem żytnim
Ogórek i rzodkiewki posiekaj w kosteczkę, jajko ugotuj na twardo i pokrój w kawałki, szczypiorek posiekaj. Serek wymieszaj z warzywami, posyp jajkiem, dodaj rzeżuchę, dodaj przyprawy i pokrop olejem.
- „Ryż” z kalafiora z pomidorem i sosem z awokado
Sparz krótko kalafiora we wrzątku. Po ostudzeniu zmiksuj go na sypko, tak by konsystencją przypominał ryż. Zmiksuj oddzielnie awokado, ząbek czosnku i sok z cytryny. Pokrój rzodkiewkę i koperek i pomidora. Wymieszaj kalafior z warzywami i wymieszaj z sosem z awokado. Dopraw do smaku przyprawami.
- Bruschetta
Chleb natrzyj przeciśniętym przez praskę czosnkiem, skrop tłuszczem. Nałóż plasterki pomidora, pokrojony ser mozzarella. Zapiecz kanapki w piekarniku. Gotowe kanapki posyp listkami bazylii.
- Pieczona owsianka
Napój roślinny podgrzej z miodem i masłem orzechowym, tak aby się rozpuściły.Wyłącz gaz, dodaj resztę napoju roślinnego, jogurt, płatki i cynamon – wymieszaj. Na dno naczynia do zapiekania wyłóż część owoców, zalej częścią płatków, nałóż trochę owoców, znowu wlej płatki i na wierzchu ułóż owoce. Zapiekaj około 15-20 minut w 180 stopniach.
- Kanapka z zielonym pesto
Posmaruj chleb pesto. Nałóż sałatę i pokrojoną paprykę.
Obserwuj mnie na Instagramie i poznaj wiele ciekawych propozycji posiłków nie tylko na kolację 🙂